Zadovoljstvo i kvaliteta života novorođenčeta odnosno dojenčeta i roditelja može biti narušena pojavom pelenskog dermatitisa, jednog od najčešćih poremećaja kože u male djece. Pelenski dermatitis je upalna reakcija kože pelenske regije, to jest perinealnog i perianalnog područja. Novorođenačka i dojenačka dob su najčešće izložene pojavi pelenskog dermatitisa zbog nezrelosti svoje kože, a najčešće se javlja u dobi između 9. i 12. mjeseca života. Možemo reći da se pelenski dermatitis javi u oko 50% dojenčadi te da je uzrokom od oko 25% dolazaka u pedijatrijsku ordinaciju od svih kožnih problema koji se jave tijekom prve godine života.
Nekoliko riziko faktora se dovodi u vezu s razvojem pelenskog dermatitisa:
- Novorođenačka i dojenačka dob zbog nezrelosti kože
- Promjene u prehrani dovode do promjena u intestinalnoj mikrobioti i promjeni u pH stolice
- Učestalost mijenjanja pelena, u ranijoj dobi se pelene češće mijenjaju u odnosu na primjerice treće tromjesečje života kada je i pojava pelenskog dermatitisa najčešća
Jedan od najvažnijih predisponirajućih čimbenika pelenskog dermatitisa je svakako pojačana vlažnost pelenske regije. Ona dovodi do povećanog trenja kože i maceracije zbog čega je koža sklonija oštećenju i otvara se put penetracije različitim mikroorganizmima i iritansima.
Na tijek razvoja pelenskog dermatitisa važnu ulogu predstavlja i promjena pH kože. Naime, razgradnjom urina povećava se vrijednost pH kože što uzrokuje povećanu aktivnost enzima stolice i daljnje oštećenje kože s posljedičnom infekcijom različitim mikroorganizama kao što su zlatni stafilokok (Staphylococcus aureus), piogeni streptokok (Streptococcus pyogenes) i kandida (Candida albicans).
Klinička slika pelenskog dermatitisa
Klinička slika pelenskog dermatitisa je raznolika. Može se manifestirati kao crvenilo, različite papulice, erozije – oštećenja kože. Zahvaća područje bedara, splovila, suprapubične regije kao i stražnjice dok su kožni nabori pošteđeni.
Klinička slika pelenskog dermatitisa prema uzroku:
- Candida albicans
Na koži je vidljivo crvenilo i ljuskave naslage sa edemom kože. Karakteristične promjene su takozvane satelitske promjene, a zahvaća i kožne nabore. - Staphylococcus aureus
Promjene na koži su u vidu malih papulica – udebljanja kože i pustulica do većih mjehurića. - Streptococcus pyogenes
Uzrokuje žarko crvenilo kože i zahvaća kožne nabore.
Liječenje i prevencija pelenskog dermatitisa
U liječenju pelenskog dermatitisa imamo dva cilja: liječenje trenutnog oštećenja kože i prevencija ponavljanja tegoba.
Mjere zaštite i prevencije dovode do oporavka kože kroz dva do tri dana:
- Pravilna higijena pelenske regije održava integritet kože i sprečava daljnje narušavanje integriteta kože. Čestim mijenjanjem pelena sprečava se dulje izlaganje iritansima kao što su urin i stolica.
- Pranje pelenske regije vodom, bez korištenja raznih proizvoda koji mogu dodatno iritirati kožu.
- U slučaju korištenja vlažnih maramica treba koristiti one bez sapuna, esencijalnih ulja, deterdženata koji dodatno mogu iritirati kožu djeteta.
- Preporuča se korištenje emolijenta u prevenciji i liječenju čime se postiže očuvanje kožne barijere. Sami stvaraju barijeru između pelene, stolice ili urina i same kože, a treba ih nanositi na kožu pelenske regije pri svakom presvlačenju. U emolijente spadaju cink oksid, petrolatum, lanolin i druga sredstva.
– izv. prof. dr. sc. Gordana Pelčić, dr. med., spec. pedijatrije
Dječja pasta JGL
Dječja pasta JGL namijenjena je intenzivnoj njezi osjetljive i nadražene bebine kože, a idealna je njega u slučaju pelenskog osipa. Zahvaljujući svojim aktivnicama, smiruje crvenilo i iritaciju kože te sprječava nastanak upalnih procesa. Na koži stvara gusti barijerni sloj koji sprječava kontakt tekućine s kožom i dodatno suši vlagu koja je pojačano prisutna kod nadražene kože pelenske regije. Istovremeno njeguje i hidratizira kožu te podupire njezinu regeneraciju kako bi se nadražena koža čim prije oporavila te vratila u normalu.